اواپراتور صفحه ای اوندا کرجONDA

اواپراتور صفحه ای اوندا ONDA
اواپراتور صفحه ای, اواپراتور صفحه ای یخچال, اواپراتور صفحه ای دانفوس, اواپراتور صفحه ای چیست, اواپراتور صفحه ای دو مداره, اواپراتور صفحه ای کوچک, قیمت اواپراتور صفحه ای یخچال, قیمت اواپراتور صفحه ای, انواع اواپراتور صفحه ای, اواپراتور صفحه ای ایرانی, اواپراتور صفحه ای چیلر, خرید اواپراتور صفحه ای, فن اواپراتور

همانطور که در این شکل مشاهده می شود بر خلاف حالت قبل مبرد در پوسته و آب یا مایعی که خنک میشود در داخل لوله ها قرار میگیرد.

از مهمترین این اواپراتورها میتوان به اوپراتور پوسته و لوله و پوسته و کویل و مخزنی و صفحه ای اشاره کرد.

نمونه هایی ازاین اواپراتورها در شکل زیر نشان داده شده است . اگر یخ ساز یخچال خود را نگاه کنید و با انبوهی از یخ مواجه شوید یعنی یخچال شما از نوع دیفراست است و باید حداقل هفته ای یک بار یخ آن را تخلیه کنید.

در سیستم های دو مرحله ای که در فصل قبل معرفی شدند گاز مبرد که بخشی از آن در اواپراتور تقطیر شده وارد سپراتور یا خنک کن میانی شده و سپس گاز مبرد از بالای این مخازن وارد کمپرسور می شود اما در سیستم های معمولی تراکمی باید تمهیدات لازم برای جلوگیری از ورود مایع به کمپرسور صورت گیرد.

این پدیده را دیفراست می گویند که دو نوع دیفراست الکتریکی و دیفراست مکانیکی داریم . بخش گرماگیر و یا به عبارت دیگر سرد کننده سیستم تراکمی تبخیرکننده را اواپراتور می گویند که در برخی منابع به طور صریح کولر خوانده می شود.

زیرا ضریب انتقال حرارت لایه آب موجود درمجاری خنک کننده موتور، نسبتاً بالا می باشد. در چیلر جذبی از لیتیوم بروماید برای جذب گرمای آب استفاده می شود.

مجموعهای از لولههای مسی و صفحات آلومینیومی مشبک با طراحیای خاص است که در بخش خارجی دستگاه قرار گرفته و وظیفهی آن جذب گرمای گاز مبرد (در حالت سرمایش) یا دفع سرمای آن (در حالت گرمابش) و انتقال به محیط بیرون است.

برای اجتناب از تلفات ظرفیت کمپرسور ، لازم است که جریان مبرد در داخل اواپراتور با کمترین افت فشار صورت گیرد .

در چیلرهای ظرفیت بالا از این مدل اواپراتور استفاده می گردد. این هزینه های جانبی موجب می شود که اختلاف قیمت خرید اولیه بین چیلرهای هوا خنک و آب خنک کمتر گردد.

اواپراتورهای چیلرهای تراکمی ممکن است از نوع خشک یا مرطوب باشد که گاهی اواپراتور انبساط مستقیم و سیلابی هم نامیده می شوند.

کاربرد اواپراتورهای خنک کننده هوا در انواع یخچال و فریزر کولرسازی و سردخانه ها و دستگاه های پکیج رودتی و هواسازی هایی است که در آنها به طور مستقیم هوا خنک می شود (از واسطه ی آب استفاده نمیشود ). در صورتی که جریان هوا به صورت طبیعی برقرار شود اواپراتور را از نوع جریان طبیعی و در غیر این صورت آن را جریان اجباری می نامند.

همانند اواپراتورهای سرد کننده هوا ، این نوع اواپراتورها نیز بر اساس نوع کاربرد آنها دارای انواع مختلفی خواهند بود .

درکویلهای فن دار جریان هوا بصورت اجباری ( Forced convection) صورت می گیرد. مبرد بصورت مایع از بالای اواپراتور وارد شده و بصورت بخار از قسمت پائین آن خارج می شود .

دراین کامیونها ، اواپراتورهای صفحه ای را بصورت عمودی ویا افقی برروی سطوح داخلی دیواره ها ویا سقف کانتینر کامیونها نصب می نمایند .

گاهی فینها را برروی لوله قرار می دهند، وسپس لوله را بوسیله فشار و یا روشهای دیگر منبسط می نمایند بطوریکه فینها به سطح لوله محکم چسبیده ویک تماس حرارتی خوب ایجاد می نمایند و یا اینکه می توان توسط شعله سوراخ فین را حرارت داد وسپس با اندک فشار آنرا برروی لوله ودر جای مورد نظر قرارداد و بعد از آنکه فین بر روی لوله نصب شد، فین محکم به لوله قفل خواهد شد.

فین گذاری سطح خارجی لوله ها، مقدار مساحت سطح خارجی آنها را افزایش می دهد. دربعضی موارد برای مغشوش تر شدن جریان هوا، فین ها به صورت صفحات غیر مسطح (زیگزاگ)می باشند.

چون موضوع برگشت روغن در اواپراتورهاي تر هاليد كربني مشكلاتي را به همراه دارد، اواپراتورهاي انبساط خشك به ويژه براي سيستم هايي كه از مبردهاي هاليد كربن استفاده مي كنند، مناسب مي باشد.

در اواپراتورهاي كاملا تر به دليل پر بودن اواپراتور با مبرد مايع، حداكثر سطح خيس شدة لوله ها و ماكزيمم شدت انتقال حرارت به دست مي آيد.

اندازه فین تقریباً با افزایش اندازه قطر لوله افزایش می یابد. دراین موارد می توان با فین دار کردن سطح داخل لوله ها، عملکرد اواپراتوررا بهبود بخشید.

دراواپراتورهای لوله ای مقدار زیادی از هوا، از فضاهای باز میان لوله ها عبور کرده ونمی تواندبا سطح کویل تماس داشته باشد.

یعنی درطول توقف کامیون هنگام شب ، مبرد از داخل لوله های اواپراتورها عبور کرده وباعث انجماد داخل آنها خواهد شد .

اندازه لوله اندازه باله را تعیین می کند. بنابراین فرق کندانسور و اواپراتور در این است که اواپراتور وظیفه انتقال سرما به محیط مورد نظر را دارد و گرمای آن جا را به کندانسور منتقل می کند و کندانسور وظیفه دارد، گرمای مبرد را دفع نموده و آن را به مایع تبدیل کند و دوباره روانه اواپراتور نماید.

اواپراتورهای مرطوب اواپراتورهایی هستند که مبرد در تمام سطح حرارتی به صورت مایع می باشد یک اواپراتور مرطوب در شکل زیر نشان داده می شود که در آن مایع از شیر انبساط شناور داری وارد لوله های اواپراتور خواهد شد .

سایز پورت و لوله در اواپراتور صفحه ای به دلیل ایجاد مخلوط مایع و گاز مبرد و رسیدن به راندمان بالاتر ممکن است یکسان نباشد.

زیرا، مقطع عرضی نازک صفحات اواپراتور بریز ( اواپراتور صفحه ای) و ساختار شیاردار آن، باعث ایجاد جریان آشفته در سیال شده و این خصوصیات افزایش راندمان انتقال حرارت بین سیالات را سبب می شود.

در ساختار اواپراتور صفحه ای کانال های موجداری تعبیه شده است که در آن ها تبخیر به شکل همرفت اجباری صروت می گیرد.

اکثر مدل ها مجهز به پخش کننده Distributor بوده که منجر به توزیع یکنواخت جریان مبرد در طول کانال و افزایش راندمان اواپراتور می گردد.

این کویل های مجهز به پره را کویلهای فین دار ( Finned coils) می نامند. قابل ذکراست که اواپراتورهای خنک کننده هوا را اصطلاحا “Air cooler” نیز می نامند.

جریان بوجود آمده دراین حالت را جابجایی آزاد (FreeConvection) می نامند که دراثر تغییر دانسیته سیال رخ می دهد. دربعضی موارد جریان هوا برروی کویلهای فین دار دراثر تغییر دانسیته هوا روی می دهد.

ویژگی های آب و هوا ، انرژی در دسترس ، سوخت های فسیلی ، برق و … در این حالت اواپراتور صفحه ای در قسمت آب دارای افت فشاربالاتر بدلیل افزایش طول مسیر میشود.

افت فشار بیش از حدی که در انتهای مدار یک اواپراتور تک مدار ، رخ می دهد را می توان کاهش داد .

ازطرفی درکویل های تأسیسات تهویه مطبوع ویا موارد دیگری که دمای عملکرد آنها به حدی بالامی باشد که احتمال ایجاد برفک برروی آنها خیلی کم است، می توان تعداد فینها را به ۱۶ فین در هر اینچ طول لوله افزایش داد.

بطور کلی یک کویل فین دار، فضای کمتری را نسبت به اواپراتورهای صفحه ای ویا لوله ای هم ظرفیت، اشغال خواهد کرد.

به طور کلی افت فشار هر یک از مدارهای اواپراتور بستگی به عواملی چون قطر لوله ، طول مدار ، و بار مدار (Circuit load ) خواهد داشت .

بلعکس در یک اواپراتور flooded افت فشار سمت پوسته بسیار کم است در نتیجه ظرفیت مازادی که برای جبران افت فشار در اواپراتور باید نظر گرفته شود در طراحی flooded بسیارکمتر بوده و بطور کلی کمپرسوری که در یک سیستم flooded کار می­کند قادر به فراهم کردن ظرفیت بیشتری نسبت به سیستم DX است.

داستان بسیار ساده است ! و از آنجایی که طول هر شاخه موازی ، نصف طول تک مدار است ، بنابراین افت فشار در واحد طول به ۸/۱مقدار آن در پائینترین قسمت اواپراتور تک مداره خواهد رسید .

بدین ترتیب که با افزایش افت فشار فوق ، بخار مبرد ورودی به کمپرسور فشار کمتری نسبت به آنچه که لازم است خواهد داشت و درنتیجه ظرفیت وراندمان کمپرسور کاهش خواهد یافت.

حرارت سمت سیال خنک شونده خارج لوله ها، بیش از نرخ انتقال حرارت سمت مبرد داخل لوله ها باشد. لذا دراین موارد بایستی برای به حداقل رساندن مشکل انسداد گردش هوا، فاصله بین فین ها بزرگتر باشد که معمولاً دو تا چهارفین درهراینچ طول لوله می باشد.  Th​is po​st has been wri​tten by GSA C on​tent Gen erator D em᠎ov ersi​on᠎!

کندانسور تبخیری ترکیبی از دو مدل آبی و هوایی و قسمت هایی از برج خنک کننده می باشد. مقدار افزایش این سطح محدود بوده ویکی از عوامل محدود کننده آن سطح داخلی کویلهای اواپراتور می باشد.

بار مدار مشخص کننده مقدار دبی مبردی است که بایستی ازمیان آن مدار عبورنماید . کمپرسور اسکرو (Screw) دارای دو چرخ دنده به صورت مارپیچی است.

بدیهی است که اتصال فین به لوله بایستی طوری باشد که یک تماس حرارتی خوب میان آن دو ایجاد گردد.

افت فشار جریان مبرد در داخل کویل و یا لوله های اواپراتور می تواند بر روی ظرفیت کمپرسور تأثیر گذارد .

برای جاروب حبابهای بخار ایجاد شده بر روی سطوح داخلی لوله ( این حبابها باعث کاهش نرخ انتقال حرارت سمت مبرد می شوند ) و برگرداندن روغن به کمپرسور ، لازم است که سرعت مبرد به حد کافی بالا باشد .

از سوی دیگر برای ایجاد جریان مبرد از میان اواپراتور وجود یک مقدار مشخص از افت فشار الزامی است در غیر اینصورت جریان وجود نخواهد داشت.

هنگامیکه بار افزایش یابد (یعنی نرخ گرمای ورودی به اواپراتور زیاد باشد ) سرعت مبرد از محدوده طراحی فراتر رفته و این باعث ایجاد یک افت فشار بیش از حد خواهد شد .

که به صورت یکی در میان، مبرد و سیال از آنها عبور می کنند. همچنین می توان آنها را به راحتی و به هرشکل که لازم است ، فرم داد.

زیرا تمیز کردن این اواپراتورها ساده بوده و تولید آنها اقتصادی است . این نوع از اواپراتورهای صفحه ای به دلیل شکل پذیری به فرم دلخواه ساخت اقتصادی و سهولت تمیز شدن بطور وسیعی در یخچالها و فریزرهای خانگی مورد استفاده قرار میگیرند.

این شرکت ضمن رعایت استانداردهای داخلی و بین المللی جهت ساخت و طراحی اواپراتور آبی، گارانتی یا ضمانت نامه محصول را به مشتریان خود ارائه میدهد.

بدین ترتیب سرعت مبرد به نصف مقدار خود کاهش یافته و افت فشار در واحد طول نیز به ۸/۱ مقدار آن در پائینترین قسمت اواپراتور تک مداره خواهدرسید .

هنگامیکه مبرد تبخیر می شود حجم آن افزایش می یابد . بدین ترتیب ظرفیت و حجم سیستم تبرید لازم نصب شده بر روی کامیون به مقدار زیادی کاهش می یابد .

هر چه بار مدار افزایش یابد ، مقدار دبی مبرد و افت فشار آن نیز افزایش می یابد . یک نمونه از اواپراتورهای تک مداره در شکل زیر نشان داده شده است که در آن جریان مبرد در داخل اواپراتور فقط در یک مسیر ( مدار ) امکان پذیر است .

لذا یک طرح خوب و بهینه برای گردش مبرد در داخل اواپراتور آن است که افت فشار جریان مبرد در داخل اواپراتور مینیمم بوده و در عین حال مبرد دارای سرعتی باشد که بتواند حبابهای بخار را انتقال و روغن را به کمپرسور برگرداند .

زیرا افت فشار با توان دوم سرعت متناسب می باشد . کویلهای فین دار وقتی که همراه با فین ها به عنوان اواپراتور های جریان اجباری عمل می نمایند بسیار مفیدتر واقع می گردند.

مانند هر جزء دیگر، کولر خودرو نیز دارای چندین بخش است که با یکدیگر مرتبط هستند. این نوع از اواپراتور از 7 تا 14 پره در هر اینچ است.

اواپراتور صفحه ای ساختاری مانند مبدل حرارتی صفحه ای دارد و از مجموعه صفحاتی تشکیل شده است که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

این عملکرد بستگی به حفظ فشار از پیش تعیین شده دارد. اندازه فینها وفاصله بین آنها بستگی به نوع کاربرد کویل اواپراتور خواهد داشت.

گرم میل به بالا رفتن وبه روی هوای سرد قرارگرفتن را خواهد داشت. فین های بالا صفری دارای فاصله 0.8 سانتی متر و فین های زیر صفری دارای فاصله 0.10 سانتی متر می باشد .

ولیکن از آنجائیکه جداره سیلندر موتور اتومبیلها توسط آب خنک می شود ضرورتی برای استفاده از فین دراین قبیل موارد وجود ندارد.

در نتیجه این امر، جریان آب سرد شده و برای تولید هوای خنک به سایر تجهیزات سرمایشی تعبیه شده در سازه هدایت می گردد.

در آب وهوای مرطوب کارایی بهتری دارند. توضيح فارسي : مبدل های صفحه ای ( Plate Heat Exchanger) این نوع مبدل ها كه به اختصار PHE نامیده میشوند كار برد های گوناگون و متعددی در صنایع برودتی و صنایع غذائی دارند .

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.