تاثیر ویتامین C بر عوارض جانبی درمان سرطان

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی ویتامین C می تواند عوارض جانبی درمان سرطان را کاهش دهد.

بیماران ارثی تحت درمان با داروی شیمی درمانی دوکسورابیسین ممکن است عوارض جانبی را تجربه کنند که عواقب طولانی مدت دارد. در همین حال، آسیب به عضله قلب و تحلیل رفتن ماهیچه های اسکلتی می تواند استقامت فیزیکی و کیفیت زندگی بازماندگان را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، این یک داروی ضد سرطان قوی است و در حال حاضر در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی است که برای درمان سرطان سینه، سرطان مثانه، لنفوم و سرطان خون استفاده می شود، اما این واقعیت که دوکسوراسین می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند و پزشکان بسیار نگران هستند.

نتایج یک مطالعه اخیر برای آزمایش اثر مکمل ویتامین C در موش های تحت درمان با دوکسورابیسین در نشست سالانه انجمن فیزیولوژیک آمریکا ارائه خواهد شد.

نتایج این مطالعه ویتامین C را به عنوان یک درمان کمکی بالقوه برای کمک به مدیریت اختلالات عضلانی محیطی پس از درمان دوکسورابیسین، در نتیجه بهبود ظرفیت عملکردی و کیفیت زندگی و همچنین کاهش مرگ و میر پیشنهاد می‌کند.

تحقیقات قبلی که توسط دانشمندان دانشگاه مانیتوبا در کانادا انجام شده بود نشان می‌داد که مکمل ویتامین C باعث بهبود سلامت قلب و نشانگرهای بقا در موش‌هایی می‌شود که دوکسورابیسین دریافت کردند. به نظر می رسد آسیب شناسی قلبی ناشی از دوکسورابیسین شامل التهاب و استرس اکسیداتیو می شود و ویتامین C که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند، ممکن است این فرآیندها را کاهش دهد. این امر باعث شد تا محققان بررسی کنند که آیا ویتامین C می تواند به جلوگیری از اثرات منفی این دارو بر عضلات اسکلتی نیز کمک کند.

محققان روی چهار گروه موش کار کردند. یک گروه ویتامین C و دوکسورابیسین دریافت کردند. در حالی که گروه دیگر هیچ دریافت نکردند. گروه سوم فقط دوکسورابیسین و گروه چهارم فقط ویتامین C دریافت کردند. سپس محققان توده عضلانی اسکلتی و نشانگرهای استرس اکسیداتیو را در همه موش‌ها اندازه‌گیری و مقایسه کردند.

نتایج نشان داد که موش هایی که ویتامین C همراه با دوکسورابیسین دریافت کردند نسبت به موش هایی که دوکسورابیسین دریافت کردند استرس اکسیداتیو کمتر و توده عضلانی بهتری داشتند.

جالب اینجاست که درمان پیشگیرانه و همزمان با ویتامین C که تنها یک هفته قبل و 2 هفته بعد از دوکسورابیسین داده شد، برای کاهش عوارض جانبی این دارو بر روی عضلات اسکلتی کافی بود و به نتیجه بسیار مثبت کمک کرد.

نتایج نشان داد که درمان با ویتامین C می‌تواند تحلیل رفتن عضلات را کاهش دهد و بسیاری از نشانگرهای عدم تعادل رادیکال‌های آزاد را در موش‌هایی که دوکسورابیسین مصرف کردند، بهبود بخشد.

تحقیقات آینده باید شامل آزمایش‌های بالینی باشد تا تأیید کند که آیا ویتامین C برای بیماران انسانی تحت درمان با دوکسورابیسین نیز مفید است یا خیر.

علاوه بر این، دوزهای کافی ویتامین C باید برای انسان ایجاد شود. مطالعات قبلی نشان داده اند که ویتامین C می تواند با اثرات داروهای شیمی درمانی تداخل داشته باشد. بنابراین، مصرف این مکمل‌ها در طول درمان سرطان به بیماران توصیه نمی‌شود، مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.