تاکید استانداری ایلام و دیالی بر بازگشایی بازارچه هلال شمالی

[ad_1]

ایسنا/ ایلام استانداران ایلام و دیالی عراق بر بازگشایی بازار هلال شمالی تاکید کردند.

دکتر. حسن بهرامونیا در روز جمعه 12 فروردین 1401 از مثنی علی مهدی فرماندار دیالی دیدار کرد و از همکاری خوب مقامات ایرانی و عراقی در فراهم کردن دو دیدار رفت و برگشت برای استانداران در مدت زمانی کوتاه تشکر کرد. بازگشایی بازار هلال شمالی بسیار جدی است.»

وی با بیان اینکه پس از بازگشایی بازارچه هلال شمال و ایجاد شهرک صنعتی با توافق طرفین می توان در آینده نزدیک شاهد رونق و توسعه صادرات بین دو استان بود، گفت: در این راستا شاهد رونق و توسعه صادرات دو استان هستیم. مشخص شد.

استاندار ایلام با اشاره به توانایی استان در ارتقای روابط دو استان با کشور گفت: برای ایجاد زیرساخت های بازار هلال شمال نیازمند کمک برای استقرار ماشین آلات راهسازی در منطقه هستیم.

بهرام نیا از آمادگی کامل برای ایجاد شهرک صنعتی مشترک در مرز دو استان خبر داد و گفت: در صورت توافق طرفین، شهرک صنعتی در مرز هلال شمالی احداث می شود و حتی به صورت فصلی این امکان بین دو کشور مهیا است. استان های دیالی، عراق و ایلام».

وی افزود: انشاالله با ایجاد این بازار شاهد رونق تجارت بین دو کشور هستیم و از این حیث می توان شاهد کالاهایی مانند کاشی، سرامیک، ظروف شیشه ای، محصولات پلاستیکی، سنگ آهن، سیمان و… استان دیالی عراق». دکتر. بهرام نیا تاکید کرد: با توجه به نیاز استان ایلام در هر بخش و منطقه می توانیم اقلام و کالاهای مورد نیاز استان و کشور را نیز وارد کنیم.

وی با اشاره به دیدار استانداران دو کشور گفت: آمادگی داریم تمامی تصمیمات مصوب امروز را به فوریت در دستور کار قرار دهیم و از هفته آینده اولین محموله صادراتی را به استان دیالی ارسال کنیم.
«مثنی علی مهدی» استاندار دیالی عراق گفت: بازگشایی مرز شمالی زمینه را برای گسترش روابط و تبادلات فرهنگی و تجاری بین دو استان ایلام و دیالی با دو کشور فراهم کرد. در سایر زمینه ها نیز همکاری خواهد کرد.

وی با بیان اینکه با کمک استاندار ایلام تلاش می کنیم مرز دیالی با استان ایلام باز شود و با توافق طرفین این کار انجام می شود، گفت: باز بود اما با ارتباطاتی که انجام دادیم. توانستیم مرز را باز کنیم و روابط تجاری و معیشت مرزنشینان بسیار بهتر از قبل شده است.

استاندار دیالی عراق افزود: می‌توان با فعالیت‌های کوچک ارتباطات را آغاز کرد و با فعالیت‌های بیشتر مرز رو به رشد شمالی را فعال‌تر کرد و با محدودیت تجارت مشکلی نداریم و هر کاری در خدمت جمهوری اسلامی باشد، انجام می‌دهیم. اهمیت دادن.

مثنی علی مهدی افزود: ما آمادگی داریم حتی در زمان تحریم نیازهای جمهوری اسلامی را برآورده کنیم و در صورت باز شدن این مرز، این مرز را به دیگر مرزهای خود با ایران ترجیح می دهیم.

وی با بیان اینکه مبادلات تجاری کوچک زمینه ساز تقویت همکاری ها و روابط دو استان است، افزود: هر چه تعداد تماس ها افزایش یابد و در آینده بتوانیم ارتباطات خود را افزایش دهیم، این دیدارهای دوجانبه نیز باید افزایش یابد.

استاندار دیالی عراق گفت: در صورت گسترش روابط دو استان در آینده می توانیم همکاری خوبی در حوزه آب داشته باشیم.

وی یادآور شد: آمادگی داریم در هر زمینه ای که نیاز باشد به استان ایلام کمک کنیم و حتی در سفر زیارتی شهروندان ایرانی همکاری کنیم.

مثنی علی مهدی افزود: با تماس های گسترده ای که با ایران برقرار شده، توانستیم مرز زیارتی دیالی را باز کنیم و هزاران زائر تردد کنند و این موضوع را یک وظیفه می دانیم و اکنون آماده حذف برخی از زائران هستیم. 40 زائر از مرز مندلیف عبور می کنند.

وی با اشاره به کمک های ایران در مبارزه با داعش در عراق، گفت: تعامل و همکاری جمهوری اسلامی در سال 2014 برای مبارزه با داعش را هرگز فراموش نمی کنیم و از این کمک ها سپاسگزاریم.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.