داستان تلخ یک تفریح ​​مرگبار در کهگیلویه و بویراحمد

[ad_1]

ایسنا/ کهگیلویه و بویراحمد همه ساله با فرا رسیدن فصل تابستان شاهد حوادث ناخوشایندی در رودخانه ها در حاشیه سدهای استان کهگیلویه و بویراحمد هستیم که ناشی از بی توجهی مردم به ویژه جوانان به علائم «شنا ممنوع» است. و ناآگاهی از فنون شنا.

رودخانه‌ها، سدها، کانال‌های آب کشاورزی و اماکن آبی با وجود زیبایی و آرامش، خطر غرق شدن را برای کسانی که در این مناطق بی‌احتیاط و هیچ چیز و هیچ چیز نیستند، به همراه دارد، چرا که هر ساله شاهد اتفاقات تلخی در اطراف سدها و ما هستیم. رودخانه های استان کهگیلویه و بویراحمد.

با گرم شدن هوا، حمام کردن و شنا به یکی از تفریحات محبوب مردم به ویژه جوانان و نوجوانان تبدیل می شود، متاسفانه برای بسیاری از خانواده ها رفتن به این سدها برای فرزندان و عزیزانشان خالی از لطف نیست.

با توجه به اینکه بارها اعلام شده است که شنا در سدها و رودخانه های آبگیر استان کهگیلویه و بویراحمد ممنوع است و این مناطق برای شنا مناسب و ایمن نیستند، اما برخی افراد به این موضوع توجهی ندارند. بنابراین شاهد افزایش غرق شدگان در استان هستیم. ما در رودخانه ها و گاهی دریاچه های سدهای مخزنی هستیم. متأسفانه کمتر از 20 روز از سال جدید می گذرد و در استان غیرساحلی کهگیلویه و بویراحمد 7 حادثه بر روی آب گزارش شده است. هیچ یک از آنها جان سالم به در نبردند و هر 7 نفر غرق شدند. بسیاری از افراد به ویژه جوانان به دلیل آب تنی و سرگرمی های ارزان با یک لحظه غفلت جان خود را از دست می دهند.

محمودی از جوانان کهگیلویه و بویراحمدی وی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا گفت: جوانان علاقه زیادی به شنا دارند اما متاسفانه نبود استخر در مناطق مختلف باعث شده است که برخی از جوانان رودخانه و چند سد را برای انجام این ورزش مفرح انتخاب کنند. احداث استخر در تمامی شهرستان های استان می تواند جوانان را از رودخانه ها و سدها دور کند اما متاسفانه نبود زیرساخت های ورزشی و فرهنگی برای پرکردن اوقات فراغت جوانان باعث شده تا عده ای با شنا در مناطق ناامن جان خود را به خطر بیندازند و به استقبال مرگ بروند. .

علی محمدی دیگر جوان کهگیلویه و بویراحمد است وی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: شنا و شنا یکی از جاذبه های فصل گرما است. متأسفانه برخی از جوانان به دلایل مختلف در آب رودخانه ها، سدها و… شنا می کنند که ناشی از تصادف است. ، رودخانه ها و غیره حصارکشی اطراف سدها و مناطق حادثه خیز رودخانه برای جلوگیری از حوادث تلخ و مرگ و میر ناشی از غرق شدگی.

«آرش مصلح» مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد وی همچنین در گفت وگو با خبرنگار ایسنا گفت: در استان کهگیلویه و بویراحمد 11 هزار کیلومتر آبراه و کانال، هزار و 400 کیلومتر رودخانه دائمی آبدار، دو سد، هشت شبکه آبیاری، دو سد در حال احداث و حدود 10 پروژه بزرگ آبی در دست اجراست.

او بیان کرد که 100 کیلومتر از رودخانه های استان کهگیلویه و بویراحمد ساماندهی شد.اضافه: تاکنون 840 کیلومتر از رودخانه های استان در دست مطالعات مهندسی، 922 کیلومتر در دست اجرا و 49 کیلومتر تکمیل شده است.

اصلاح طلب به این نکته اشاره می کند استان کهگیلویه و بویراحمد با یک درصد مساحت کشور، 10 درصد مساحت رودخانه ها و آبراهه های کشوراعلام کرد: نقاط حادثه خیز رودخانه ها و آبراهه های استان شناسایی شد که می تواند موجب خسارات جانی و مالی ناشی از طغیان و طغیان شود. اعتبارات استان برای ساماندهی رودخانه ها محدود است اما حجم عملیات برای ساماندهی رودخانه ها نامحدود است و انتظار داریم استان و کشور اعتباراتی را به دستگاه های متولی در این زمینه اختصاص دهند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: 150 تابلوی هشدار فلزی در نقاط حادثه خیز رودخانه ها و دریاچه ها نصب کردیم که همگی سرقتی بود اما 60 تابلوی بتنی را در نقاط دارای دسترسی نصب کردیم. در برخی مناطق سه تابلوی «شنا ممنوع» نصب کرده ایم، اما متأسفانه همچنان در حال شنا هستند. باید از طریق رسانه ها و نماز جمعه در این زمینه کار فرهنگی شود تا بتوانیم به کاهش تلفات غرق شدگی کمک کنیم..

مصلح تصریح کرد: فرمانداری می تواند از طریق دهیاری ها و شوراها برای اطلاع رسانی و هشدار به مردم و مسافران برای جلوگیری از غرق شدن در رودخانه ها کمک کند.

وی نسبت به افزایش نگران کننده غرق شدگان در استان کهگیلویه و بویراحمد هشدار داد. ستاد مدیریت بحران استان با موضوع غرق شدگی در رودخانه های استان جلسه ویژه ای برگزار کند تا انتساب هر دستگاه مشخص و اقدامات لازم انجام شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: باید به سرمایه گذاران در دریاچه ها و رودخانه های سد اجازه داد تا با آموزش و تجهیزات تفریحی سالم برای مردم و خانواده ها به ویژه نوجوانان و جوانان فراهم کنند تا شاهد حوادث تلخ غرق شدگی نباشیم.

روابط عمومی ۱۱۵ استان کهگیلویه و بویراحمد «محمد امین نیکویی» وی در این خصوص به خبرنگار ایسنا گفت: از ابتدای نوروز امسال تاکنون 6 مورد غریق در استان داشته ایم که متأسفانه هر 6 مورد کشته شدند.

او اضافه کرد: دو خواهر 8 و 12 ساله در روستای رودخانه “کندیده” شهرستان بهمئی، مردی 40 ساله در رودخانه منطقه چیتاب، نوجوانی 17 ساله در منطقه “دژ سلیمان” شهرستان گچساران. و یک کودک 10 ساله در آب انبار منطقه “گلال” علا لوداب در آن روزها عامل غرق شدن در استان شد.

کامروز امینی مدیرکل پزشکی قانونی استان کهگیلویه و بویراحمد وی درباره وضعیت غرق شدگی در این استان گفت: در پنج سال گذشته بیش از 79 مورد غرق شدگی در استان کهگیلویه و بویراحمد به ثبت رسیده است.

وی درباره تفکیک سالانه فوتی های غرق شدگی در این استان افزود: 12 مورد فوتی در سال 96، 13 مورد فوتی در سال 97، 26 مورد فوتی در سال 98، 14 مورد فوتی در سال 99 و 14 مورد غرق شدگی طی 9 ماه از 1400 مورد در استان کهگیلویه و بویراحمد رخ داده است.

علاوه بر این حسین افتخاری رئیس شورای نجات غریق استان کهگیلویه و بویراحمد وی همچنین در گفت وگو با خبرنگار ایسنا گفت: حدود دو سه سالی است که کمیته غریق در فدراسیون ناجیان غریق کشور ایجاد شده است و این کمیته در هر استانی فعالیت می کند. کارشناسی و نظرات راهکارهای جلوگیری از غرق شدگی، ثبت مکان های خطرناک که تاکنون در استان انجام شده است.

او اضافه کرد: در استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص موضوعات مختلف شورای امداد و نجات غریق و غواصی کارشناسانی وجود دارد که متاسفانه تاکنون از سوی ستاد مدیریت بحران و شورای تامین استان درخواست رسیدگی به غرق شدگان در این استان نشده است.

افتخاری با اشاره به اینکه پروژه ای به نام «خانه نجات» داریم، گفت: در این طرح خانه امداد و نجات یک آکادمی است که در اختیار دستگاه های امدادی قرار می گیرد و یک سری آموزش های عمومی و تخصصی برای مردم استان انجام می شود و در صورت همکاری و استقبال استاندار و مسئولان استان، خانه نجات» در استان کهگیلویه و بویراحمد نصب می شود و موجب کاهش غرق شدگان در استان می شود.

وی با بیان اینکه از نظر نیروی انسانی در این زمینه خودکفا و مستقل هستیم، ادامه داد: برای راه اندازی «خانه نجات» تنها به امکانات و زیرساخت های لازم نیاز داریم.

رئیس شورای نجات غریق استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در استان یک مربی بین المللی غواصی، یک مربی درجه یک و یک مربی ارشد نجات غریق و یک مربی سیل داریم. حدود 800 ناجی غریق زن و مرد در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که از این تعداد 200 نفر در تمام شهرستان های استان فعال هستند. در شهرهای یاسوج، گچساران و دهدشت غواص و تیم امدادی کامل داریم.

افتخاری تاکید کرد: در دو حوزه آموزش نیروهای امدادی و فضایی و افکار عمومی باید تلاش شود تا آمار غرق شدگان در استان کهگیلویه و بویراحمد کاهش یابد که برای آن برنامه هایی داریم.

لازم به ذکر است که سوال این است که پیش بینی و جلوگیری از غرق شدگی در استان کهگیلویه و بویراحمد بر عهده کیست؟ و آیا نمی توان با اقدامات اولیه و هزینه های کم در عرصه های فرهنگی و آموزشی از چنین اتفاقات تلخی جلوگیری کرد؟ امروز که با وجود ویروس کرونا شاهد جان باختن هموطنان خود هستیم، نباید به راحتی روح خود را با آبی که سرچشمه حیات است، پرتاب کنیم و در نهایت چند ساعت سرگرمی با پایان تلخ مرگ، ما و خودمان را رقم بزنیم. عزیزان. .

خانواده ها همچنین باید مراقب حضور فرزندان خود در کنار سدها، رودخانه ها، برکه ها و دیگر مناطق شنای غیرمجاز باشند تا از حوادث تلخ جلوگیری کنند.

بر اساس سالنامه آماری پزشکی قانونی سال 1378، استان کهگیلویه و بویراحمد رتبه دهم کشوری را در زمینه مرگ غرق شدگان به خود اختصاص داد.

لازم به ذکر است از ابتدای سال 96 تاکنون بیش از 85 مورد مرگ ناشی از غرق شدگی در استان کهگیلویه و بویراحمد به ثبت رسیده است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.