دانشگاه باید از سند تحول کشور حمایت کند

[ad_1]

ایسنا/ مرکز استاندار مرکزی گفت: دانشگاه باید از کل سند تحول کشور حمایت کند.

دکتر. فرزاد مخلص الائمه در 28 فروردین 1401 در حین تودیع و معارفه رئیس دانشگاه تفرش در حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه هدف دولت سیزدهم ایجاد تحول در جامعه از همان ابتدا است. در آغاز، دستیابی به این هدف منوط به همگرایی و هم افزایی تمامی ارکان جامعه با تمرکز بر جوامع علمی و دانشگاهی است.

وی افزود: برای ایجاد یک وضعیت مطلوب که بدیهی است در حال حاضر در این وضعیت نیستیم و شاهد شکاف بین وضعیت فعلی و مطلوب هستیم، باید نظام اداری اصلاح شود.

مخلص الائمه با بیان اینکه دولت از ابتدا در صدد تدوین سند تحول بوده است، افزود: این سند اسفندماه سال گذشته به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد و امکان دستیابی به شرایط مطلوب را نیز فراهم نمی کند. 288 عامل شناسایی و 401 راهبرد اجرایی تدوین شد و در قالب این راهبردها 1023 اقدام اجرایی در سه افق زمانی (کوتاه مدت (پایان 1401)، میان مدت (پایان 1402) و بلند مدت (پایان دولت سیزدهم) پیش بینی می شوند.

وی گفت: یکی از موضوعات مطرح شده در این سند به موضوع آموزش عالی برمی گردد که شامل چهار چالش، 10 راهکار و 31 اقدام اجرایی در شاخص های وضعیت مطلوب، افزایش توسعه علم و فناوری مبتنی بر علم است. و فناوری، با محوریت مزیت و اولویت مبتنی بر تحول علوم انسانی است.

استاندار مرکزی در ادامه به تحولات تحول آفرین این سند در موضوع آموزش عالی اشاره کرد و افزود: این سند یک سند ملی است و نقش همه وزارتخانه ها نیز مشخص شده است. این سند دارای دو بخش استانی و سیستمی است و دانشگاه باید از کل سند پشتیبانی کند. شخص رئیس جمهور اجرای این سند را رها نمی کند و دستگاه های اجرایی استان ها نه تنها باید منتظر دستورات دستگاه های مرکزی خود برای اجرای سند باشند، بلکه باید دادگاه استانی را آماده کنند.

مخلص الائمه افزود: در استان مرکزی از تمامی پژوهشکده های استان بدون استثنا به شوراهای تصمیم گیری، کمیسیون ها و کارگروه ها دعوت شده است و از ظرفیت دانشجویان این کمیسیون ها و کارگروه ها استفاده می شود.

به گزارش ایسنا، فرماندار تفرش در این جلسه اظهار کرد: سال گذشته دانشگاه تفرش در جریان ساماندهی رو به ضعف بود و این امر در شرایط واگذاری دولت و عدم حضور نماینده در مجلس شورای اسلامی در حال وقوع بود. حفاظت شد و امروز علاوه بر حفظ استقلال خود، با تصویب هیأت رئیسه دانشگاه، 50 سال آینده دانشگاه نیز تضمین شد.

عبدالرضا حاج علی بیگی با بیان اینکه با تصویب راه اندازی دانشکده های جدید در این دانشگاه دغدغه مردم تفرش برطرف شده است، افزود: مردم تعصب خاصی نسبت به این دانشگاه دارند و نگاهی به تفرش ضروری است. به عنوان دانشگاه شهری زیرساخت ها را جابه جا کنید.

وی گفت: سال گذشته دانشگاه پیام نور تفرش از فهرست انتخاب رشته حذف شد و لازم است اقدامات لازم در این زمینه انجام شود، علاوه بر این باید روند تکریم کارکنان و اساتید این دانشگاه نیز انجام شود.

فرماندار تفرش تصریح کرد: بر اساس شعار سال باید دانش تولید شده را با ایجاد شرکت های دانش بنیان در مراکز رشد دانشگاه به روز کنیم، همچنین 100 هزار متر مربع در این مجموعه علمی ساخت و ساز وجود دارد و باید برویم. به سریع ترین حالت.” و باید دانشکده های جدید در نظر گرفته شود، از طرفی 1000 هکتار زمین در اختیار دانشگاه است که 200 هکتار در روستای سمردشت است که در حال بررسی طرح احداث گلخانه هستیم که نیاز به تامین اعتبار دارد. .

حاج علی بیگی گفت: به فرموده مقام معظم رهبری کشور در زمینه هوش مصنوعی عقب مانده است اما توسعه این حوزه در تفرش و در زمینه های هوافضا، هسته ای، نانو، معماری مدرن فراهم شده است. نجوم و سایر رشته ها را می توان آغاز کرد و با کمک وزارت بهداشت، علوم انسانی را در تفرش آغاز کرد و دانشکده پرستاری این دانشگاه را فعال کرد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم دکتر از سحاب قدردانی شد و دکتر. سهیل واشقانی فراهانی به عنوان سرپرست دانشگاه تفرش معرفی شد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.