رمضان در کردستان؛ صدای سلام در گلدسته های مسجد

[ad_1]

ایسنا/ کردستان فریاد زیبای «سلام، خوش آمدی به شهر رمضان، خوش آمدی به شهر خیر و برکت و احسان، خوش آمدی به شهر تسبیح و نزول قرآن» از گلدسته های مسجد بلند می شود و شهر را در فضایی معنوی فرو می برد. و فضای زیبا

با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان این نوای دلنشین تا نیمه اول ماه شادی روح مومنانی است که همه ساله منتظر فرا رسیدن این ماه زیبا هستند.

کمتر کسی است که با شنیدن صدای مرحبه مرحبه یا شهر رمضان به دوران کودکی و خاطرات خود سفر نکند.

آنجا که گنجشکان روزه می گرفتیم، آنجا که تمام تلاشمان را می کردیم که تا سحر بیدار بمانیم و با بزرگان روزه بگیریم. کجا در افطار، وقتی سفره افطار سرو می شد و همه دور آن جمع می شدند; اگر روزه هم نبودیم انتظار داشتیم بزرگترها اذان بدهند و افطار کنند.

به یاد آداب و رسومی که در کودکی به جا مانده و اکنون رنگ باخته و کم رنگ شده است و برخی از آنها به همان شکل باقی مانده است.

کردستان یکی از شهرهایی است که آداب و رسوم آن در ماه رمضان معروف و خاص است و همچنان با فضای معنوی زیبایی که قابل توصیف نیست حفظ شده است.

آهنگ دلنشین مرحبه یا شهر رمضان

یکی از آهنگ های زیبایی که در کردستان در ماه مبارک رمضان شنیده می شود. آهنگ مرحبا مرحبا یا شهر رمضان حال و هوای معنوی این ماه مومنین است.

آهنگ ملکوتی مرحبا نوید فرا رسیدن ماه زیبای رمضان را می دهد و در 15 روز اول ماه مبارک رمضان در سراسر شهر شنیده می شود.

آهنگ غمگین وداع یا شهر رمضان

یکی دیگر از آن آهنگ های زیبا که در این ماه شنیده می شود. آهنگ غمگین “وداع یا شهر رمضان” است که در 15 روز دوم ماه مبارک رمضان شنیده می شود و برای کسانی که نتوانسته اند از خیر و برکت این ماه مبارک بهره مند شوند. تا کوله باری مطالعه کنم روز این ماه مبارک در روزهای آخر مبارک باد. برای وداع با این ماه پر برکت آماده شوید.

نان محلی بپزید

در کردستان از قدیم الایام رسم بر این بوده است که در روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان از هر محله و روستا عده ای از زنان جمع می شدند و نانی می پختند که کردها به آن کولیره و برسک می گویند و دمای افطار در میان مردمان. روستاییان و یا در مساجد پخش می شد.

چیدن سفره افطار

یکی از قسمت های زیبا و جذاب ماه مبارک رمضان برپایی سفره های افطاری بزرگ برای نیازمندان و اقشار کم درآمد شهر است که به صورت خودجوش توسط خود مردم برگزار می شود.

سفره های افطار نیز از قدیم الایام بهانه ای برای دور هم جمع شدن اعضای خانواده و پیوندی برای نسل جدید و قدیم بوده است.

سحری خوانی

سحر خوانی که کردها به آن «صلاحی پرشیو» می گویند یکی از آداب و رسوم زیبای ماه مبارک رمضان بوده است که امروزه به کلی از بین رفته و تنها نام، نماد و خاطره آن باقی مانده است.

در «صلاحی پرشیو»، آدمی سحرگاهان با کوبیدن در از خواب بیدار می شد تا هیچ مؤمنی در سحر باقی نماند.

دعای تراویح

مردم کردستان هر شب بعد از نماز عشاء به صورت دسته جمعی وارد مساجد این شهر می شوند و یا در منزل نماز تراویح می خوانند.

همچنین یکی از اقدامات انجام شده در سال های اخیر اجرای نمایشنامه خوانی در مصلی بزرگ سنندج است.

برگزاری جشن نزول قرآن، اعتکاف و جشن شبانه در شب های زیبای قدر از دیگر آداب و رسومی است که در کردستان با حال و هوای وصف ناپذیری اجرا می شود.

پرداخت غریزی

یکی از آداب و رسوم کردها در ماه مبارک رمضان پرداخت فطریه است که در پایان ماه مبارک رمضان انجام می شود و توسط سرپرست و سرپرست خانوار پرداخت می شود و بین فقرا تقسیم می شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.