ضرورت حل سیاست های تورمی برای اجرای نظام «تامین اجتماعی».

[ad_1]

معاون اسبق وزیر رفاه با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی تامین اجتماعی از سوی مقام معظم رهبری گفت: در شرایط کنونی مهم ترین تهدیدی که نظام اجتماعی کشور را تهدید می کند تورم و سیاست های تورمی است که باید به آن توجه شود.

محمدرضا واعظ مهدوی در گفت وگو با ایسناوی در این خصوص بیان کرد: سیاست های کلی دستگاه های مختلف اجرایی کشور بر اساس اصل 110 قانون اساسی کشور تدوین و از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ می شود که سازوکاری برای آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش بینی شده است. از چند سال اخیر سیاست های کلی در موضوعات و بخش های مختلف تدوین شده است که از جمله آنها می توان به سیاست های کلی نظام اداری و نظام سلامت اشاره کرد.

وی افزود: سیاست های کلی تامین اجتماعی در این زمینه تدوین و ابلاغ شده است.

رئیس انجمن علمی اقتصاد سلامت گفت: در نظام های برنامه ریزی باید برنامه ها برای رسیدن به اهداف مشخص تصویب شوند و برنامه های چندساله سند بالادستی داشته باشند. برای اجرای آنها مثلاً باید چهار برنامه پنج ساله و سازوکار اجرای آنها ارائه شود.

واعظمه مهدوی ادامه داد: تدوین سیاست های سازمان تامین اجتماعی از مدت ها قبل مورد بحث و بررسی کارشناسی در شورای رفاه بود که در نهایت چند روز پیش به نتیجه رسید و از سوی رهبری ابلاغ شد. تجارب ارزنده ای در کشور درباره نظام بازنشستگی داشتیم. گسترش پوشش بیمه سلامت، تحقق پوشش بیمه اجتماعی روستایی محقق شده است. قانون ساختار نظام جامع بازنشستگی نیز در سال 1383 به تصویب رسید. در واقع سیاست های کلی تامین اجتماعی، هسته و چارچوب کل نظام بازنشستگی را برای دستیابی به اهداف مشخص می کند تا مردم به آینده خود اطمینان داشته باشند و نگران نباشند. در مورد پیری

بیمه ها نمی توانند مستمری مناسبی را ارائه کنند

وی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی مهمترین تهدید نظام اجتماعی کشور تورم و سیاست های تورمی است که افزایش قیمت ها را تشدید کرده و حقوق بگیران و حقوق بگیران را با شرایط سخت معیشتی مواجه کرده است. و قطعاً ساختارهای بیمه ای نمی توانند دریافتی ها و پرداخت های خود را برای تأمین مستمری مناسب برای بازنشستگان، کارگران و کارمندان تعدیل کنند.

نیاز به راهکار برای سیاست های تورمی

استاد دانشگاه و معاون اسبق وزارت رفاه افزود: بنابراین نکته ای که در کنار ابلاغ سیاست های کلی بسیار حائز اهمیت است و باید مورد توجه قرار گیرد این است که باید از سیاست های تورمی و اقداماتی مانند افزایش ارز جلوگیری کرد. نرخ یا افزایش قیمت اپراتورها انرژی و سوخت که اثرات تورمی زیادی دارد چاره ای بیندیشید.

وی ادامه داد: زمانی که سیاست تغییر رژیم ارزی یا سیاست های وارداتی در دستور کار قرار می گیرد، نظام بازنشستگی کشور خودبه خود مختل می شود و هرگونه تلاشی را می توان به تعویق انداخت، بنابراین همه دستگاه های اجرایی کشور باید در این راستا ساماندهی شوند. انجام شود و اقدام خوب و صحیح شورای رفاه باید به ثمر بنشیند.

معاون اسبق وزیر رفاه بر لزوم لغو سیاست های مخل نظام تامین اجتماعی توسط شورای رفاه و شورای نگهبان تاکید کرد زیرا این سیاست ها مغایر با سیاست های کلی تامین اجتماعی است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.