عدم شفافیت در تحقیقات سلامت و ایجاد فضای ابری برای شایعه پراکنی!

[ad_1]

نقش تحقیقات پزشکی در سلامت مردم غیرقابل انکار است و ارتباط محققان و متخصصان با مردم برای جلوگیری از انتشار اطلاعات نادرست در جامعه بسیار ضروری است. تغییرات معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با عدم شفافیت در انتشار تحقیقات سلامت به ویژه تحقیقات در زمینه کووید-19 همزمان شده است. باید دید این عدم شفافیت چه پیامدهایی در پی خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، همزمان با انتخابات ریاست جمهوری 1400 و متعاقب آن تغییر دولت و وزیر بهداشت، تغییرات مدیریتی گسترده ای در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت رخ داد. فرید نجفی که پیش از این به مدت یک سال مسئولیت این معاونت را بر عهده داشت، در آذرماه 1400 به یونس پناهی منتقل شد.

دکتر. فرید نجفی حدود یک سال معاون تحقیقات و فناوری وزیر بود و در دوران تصدی خود شفافیت بیشتر در تحقیقات علمی پزشکی را در دستور کار خود قرار داد. یکی از مهمترین اقدامات نجفی انتشار جزئیات فعالیت این معاونت و گزارش آن در سایت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بود که هر چند ماه یکبار به روز می شد.

در دوران تصدی وی تغییراتی در روش ارزشیابی پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی ایجاد شد و همچنین شاخص اثربخشی پژوهش به ارزشیابی دانشگاه های علوم پزشکی کشور افزوده شد.

ایجاد کمیته سازماندهی تحقیقات کووید 19 از دیگر اقدامات مثبتی بود که در دوران تصدی نجفی انجام شد. اهداف این کمیته که در دی ماه 1395 تشکیل شد، تعیین اولویت های تحقیقاتی و سوالات مرتبط با کووید 19، تهیه گزارش ماهانه از وضعیت تحقیقات در این زمینه و گزارش هفتگی از نتایج تحقیقات انجام شده در کشور بود. .

این کمیته می خواست یک تیم واکنش سریع مبتنی بر شواهد ایجاد کند تا به سوالات سیاست گذاران و مدیران پاسخ دهد. همچنین برای تسهیل دسترسی به تحقیقات مرتبط با کووید-19 در سیستم های تحقیقاتی کشور و جلوگیری از تکرار تحقیقات در این زمینه در نظر گرفته شده است.

یکی از اقدامات این کمیسیون تهیه بروشورهایی با آخرین شواهد علمی در موضوعات مختلف در زمینه کووید 19 از جمله “واکسیناسیون کودک”، “عوارض ثانویه واکسن ها”، “عفونت مجدد”، “متفاوت” بود. سویه های ویروس» و … و بیش از 45 بیانیه برگ در سپتامبر 1400 منتشر شد.

همچنین در جلساتی که با حضور چند شرکت ایرانی واکسیناسیون با موضوع چالش‌های بررسی واکسن کرونا برگزار شد، بارها بر لزوم انتشار مطالعات واکسن تاکید شد.

دکتر. یونس پناهی; یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در آذرماه 1400 با حکم وزیر بهداشت به سمت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت منصوب شد.

پناهی از ابتدای فعالیت خود بر لزوم وجود مراکز تحقیقاتی و تحقیقاتی محصول محور تاکید داشته است. مخالفت صرف با نوشتن و تاکید بر محصول و تکنولوژی از مواردی است که وی در سخنرانی های خود به آن اشاره می کند.

گرچه پناهی در مدت نزدیک به سه ماه تصدی معاونت تحقیقات و فناوری وزیر علوم بارها به نتایج مطالعات و لزوم دسترسی کارشناسان به داده ها و اطلاعات اشاره کرده است، اما به نظر می رسد شفافیت تحقیقات پزشکی و بهداشتی کاهش یافته است. کوچک .پیدا شد.

به نظر می رسد کار کمیته سازماندهی پژوهشی Quoid-19 از شهریور 1400 و همزمان با پایان دولت دوازدهم تقریباً متوقف شده است و خبری از انتشار جزوه و پاسخ به سؤالات مربوط به مسائل مختلف کرونا نیست. .

پناهی البته درباره تعلیق یا فعالیت این کمیته به ایسنا گفت فعالیت آن متوقف نشده است، اما پوشش رسانه ای آن کاهش یافته است، زیرا ما خیلی اهل رسانه نیستیم. ما باید کاری انجام دهیم و مردم باید اثرات آن را ببینند، در غیر این صورت رسانه ها تاثیری ندارند.

همچنین بررسی عوارض واکسن در سیستم مراقبت فعال که در دوره نجفی توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت پیگیری و انجام شد و اطلاعات اولیه نتایج آن منتشر شد، به نظر می رسد. مربوط به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت باشد. کم شده. چرا که بعد از دوران نجفی هیچ اطلاعی از این تحقیق و نتایج آن ارائه نشد.

پناهی در پاسخ به ایسنا گفت: چرا نتایج عوارض و مطالعات واکسن منتشر نشد؟ بنابراین باید کمی صبر کنیم تا اطلاعات ما کامل شود تا گزارش دهیم.

پناهی به ایسنا گفت: چرا نتایج مطالعات واکسن در اختیار مردم قرار نگرفته و مردم اکنون از نتایج مطالعات واکسن مطلع هستند. اما تحقیقات آنها تمام نشده و منتظر تکمیل داده ها هستند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در طول حدود سه ماه فعالیت خود بارها به انتشار نتایج مطالعات و لزوم دسترسی کارشناسان به داده ها و اطلاعات اشاره کرد، اما در دی ماه 1400 معاونت تحقیقات و فناوری وزارت علوم راه اندازی کمیته تحقیقات و اخلاق ستاد بهداشت کووید-19 (HSR) وی مجوز انتشار نتایج تحقیقات کووید-19 را منوط به تایید این کمیته اعلام کرد.

پناهی در اولین جلسه این کمیته درباره اهداف آن گفت: مهمترین نقش کمیته ملی تحقیقات صیقل دادن به تحقیقات مورد نیاز کشور، ارائه راهکارها و تصویب نتایج پژوهش برای انتشار است که به این معناست که نتیجه هرگونه گزارش از تحقیقات و تولیدات پژوهشی «19. بدون تایید این کمیته امکان انتشار وجود ندارد.» با انتشار این خبر تا حدودی مشخص شد که چرا نتایج تحقیقات و گزاره های مرتبط با کووید-19 منتشر نشده است.

پناهی بارها از ضرورت «عدالت پژوهشی» صحبت کرده است. با توجه به اینکه تحقیقات عمدتاً برای مردم و با مشارکت مردم در بیت المال انجام می شود، یکی از شاخص های مهم عادلانه بودن تحقیق، انتشار نتایج پژوهش های مختلف و در دسترس قرار گرفتن نتایج پژوهش در اختیار مردم است. اما به نظر می رسد در ماه های اخیر، شفافیت تحقیقات علوم پزشکی و سلامت کمی کاهش یافته است.

نقش تحقیقات پزشکی در سلامت مردم غیرقابل انکار است و ارتباط محققان و متخصصان با مردم برای جلوگیری از انتشار اطلاعات نادرست در جامعه بسیار ضروری است. عدم انتشار نتایج تحقیقات و عدم شفافیت در روند تحقیقات علوم پزشکی در جامعه می تواند منجر به شایعات و اطلاعات نادرست محیط را مخدوش کند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.