نحوه عملکرد دستگاه مینی چیلر چگونه است؟

نحوه عملکرد دستگاه مینی چیلر چگونه است؟
اواپراتور پلیت , اواپراتور پلیتی

با حرکت دورانی پیستون خلا ایجاد شده و منجر به مکش گاز از شیر ورودی می­شود در ادامه با حرکت دورانی پیستون دوار گاز پشت شیر تخلیه فشرده شده و با باز شدن شیر تخلیه با فشار و دمای بالا از کمپرسور خارج می­گردد. Con tent has be​en gen​erat​ed ᠎by G SA C on​te᠎nt G​ener ator  DE MO᠎!

به گونه ای است که داخل یک پوسته قرار می گیرد و سیال مایع از درون لوله ها یا هر سیال دیگری از داخل پوسته حرکت کرده و بعد از گرفتن حرارت کم کم از حالت مایع به حالت گاز تغییر داده می شود.

این پوشش­ها به عنوان پوشش آبگریز یا هیدروفوبیک طبقه ­بندی می­شوند. در صورت قطع برق نیز موتور تبدیل به ژنراتور می­گردد و در طی این سوییچ خازن­ها به عنوان منبع ذخیره برق عمل می­کنند.

در این وضعیت علاوه بر اینکه نیاز به منبع حرارتی با ظرفیت کمتر جهت گرم کردن آبگرم بهداشتی است، هیچ حرارتی از طریق کندانسور به محیط دفع نشده و بازیافت می­گردد.

درصورتیکه در ساختمان مینی چیلرها پمپ و منبع انبساط جهت توزیع آب سرد در نظر گرفته می­شود. جهت نصب دستگاه الزامات شرکت سازنده باید مورد توجه قرار گیرد.

کمپرسور هرمتیک به کمپرسورهای مونتاژ شده قرار گرفته شده در داخل کپسول با طرح سازنده را کمپرسور هرمتیک می گویند .

بنابراین می توان بر اساس قیمت روز متریال و مخارج دیگر و سود معقول تولید کننده ، قیمت اواپراتور را برآورد نمود.

سپس بر اساس فضای موجود و یا کاربرد اواپراتور ، نوع آن مشخص شود. در چنین شرایطی از پوشش­ های خاصی جهت افزایش عمر کندانسور و یا هر مبدل حرارتی دیگری استفاده می­گردد.

بنابراین چیلر هوا خنک جهت عملکرد مناسب باید در محیط باز نصب گردد. پکینگ­ها منجر به افزایش سطح تماس هوا با آب شده و آب در اثر تبخیر سطحی در تماس با هوای محیط خنک شده و در قسمت پایین برج ته­نشین می­شود.

در صورتیکه در برج خنک­ کن مدار باز بدلیل تبخیر آب املاح موجود در آن بالا رفته و رسوب منجر به کاهش انتقال حرارت کندانسور و به مرور زمان خرابی آن می­گردد.

برج خنک­ کن در دو نوع باز و بسته موجود هستند. در کمپرسورهای معمول از روغن جهت خنک­ کاری کمپرسور استفاده می­گردد در صورتیکه کمپرسورهای توربوکور اصطلاحا oil free هستند و به کمک یاتاقان­ های مغناطیسی شافت در مرکز قرار می­گیرد.

2)افت فشار: جهت کاهش اختلاف فشار در ورودی و خروجی اواپراتور باید فضای کافی برای گردش سیالات وجود داشته باشد.

اواپراتور گاهی از نوع صفحه ای و گاهی از نوع پلیتی است و وظیفه دارد دمای آب را کاهش دهد.

در مناطقی که اقلیم مرطوب دارند، رطوبت منجر به خوردگی کویل کندانسور می­گردد، به همین منظور در این مناطق تکنولوژی بلوفین پیشنهاد می­شود به این ترتیب که سطح کویل با پوشش اپوکسی پوشانده می­شود تا از کویل در مقابل رطوبت محافظت کند.

پوشش گلدفین نسبت به بلو فین منجر به افزایش راندمان انتقال حرارت شده و حفاظت کننده بهتری نسبت به پوشش بلوفین محسوب می­شوند.

واشرها نسبت به جوش دارای طول عمر کمتری هستند ولی داشتن قابلیت جدا و اضافه کردن صفحات به منظور تعمیر یا افزایش انتقال حرارت از مزایای واشرهای آب بندی محسوب می شود.

کندانسورهای میکروچنل شامل صفحات آلومینیومی هستند که در هر کدام از این صفحات چند ردیف کویل با قطر بسیار کم جهت عبور مبرد در نظر گرفته شده است.

از آنجا که در مبدل های پلیتی هر دو سیال سرد و گرم از کانال های پرپیچ و خم و بسیار نازکی در بین صفحات مجاور عبور می نمایند، بنابراین ضرایب جرم گرفتگی که در طراحی مبدل های پلیتی به کار می روند به مراتب کمتر از ضرایبی هستند که در اواپراتورهای پوسته لوله مورد استفاده قرار می گیرند.

سیال داغ و سیال سرد به روش یک در میان در فضای بین این صفحات به جریان در می آید.

سیال مایع را از داخل لوله ای پر پیچ عبور می دهدو از اطراف لوله هوا به وسیه فن جریال پیدا می کند به همین دلیل به آن اواپراتور هوایی (فن دار یا خشک) می گویند.

جهت تغییر حجم مبرد در فضای بین دو پیچ اسکرو از یک اسلایدر استفاده می­شود. در کندانسور هوا خنک از گردش هوا جهت خنک سازی گاز مبرد استفاده می­شود.

در این اواپراتور ، مبرد از داخل لوله عبور می کند و آب در محفظه جریان دارد. هر چقدر مقدار مبرد ورودی به اواپراتور در فاز مایع، بیشتر باشد انتقال حرارت بیشتر و در نتیجه راندمان چیلر افزایش می­یابد.

تبدیل مبرد از فاز مایع به گاز، در این مسیر اتفاق افتاده و سرمای ایجاد شده با راندمان مناسبی به (سیال) که در مسیر دیگر در حال حرکت است، منتقل می شود.

گاز مبرد به داخل حلزون ثابت کشیده می­شود با حرکت حلزون متحرک گاز مبرد فشرده شده و دما و فشار آن افزایش می­یابد و سپس از مرکز حلزون ثابت خارج می شود.

در صورتی که مقدار مایع مبرد سیستم کم باشد در شیشه حباب های مایع به شکل کف مشاهده می گردد، ولی در هر حال تعیین نمی کند چقدر مایع مبرد در مدار سیستم تبرید چیلر وجود دارد.

جهت استفاده مجدد از آب گرم شده و بازگشت به سیکل تبرید از برج خنک کننده استفاده می­گردد. مبنای کار برج خنک ­کن تبخیر سطحی آب جهت خنک سازی آن است.

آلومینیوم به علت داشتن خواصی چون سبک بودن، ضریب انتقال حرارت بالا، در دسترس بودن مناسبترین ماده جهت ساخت فین است.

کمپرسور دابل اسکرو از دو مارپیچ تشکیل شده است که به صورت نر و ماده داخل یکدیگر می­چرخند و از آنجاییکه تلرانس بین دو مارپیچ کم است، با حرکت به جلو گاز مبرد فشرده می­شود.

بافل ها : بافل قطعه ایست که بهصورت عمود روی لوله ها نصب می شود و به آب حرکت سینوسی می دهد تا مسیر برای آن طولانی تر شود و انتقال حرارت بهتر انجام شود.

کویل کندانسور از هوای اطراف محیط گرمتر است، توسط فن­ هوا در اطراف لوله به گردش درآمده گاز مبرد در فشار ثابت خنک شده تا به درجه حرارت اشباع برسد پس از آن با ادامه انتقال حرارت، تقطیر مبرد آغاز شده و دمای مبرد کاهش می­یابد.

در کمپرسور ، مبرد گازی فشرده می شود. وجود این گونه قابلیت در مینی چیلر خانگی می تواند آن را جزو انتخاب های مناسب و گاها مقرون به صرفه نماید.

امکان کاهش سطح صدای دستگاه با عایق کردن کمپرسور و قراردان کمپرسور در محفظه بسته وجود دارد. با انتقال حرارت بین آب و مبرد، مبرد گازی شکل با فشار و دمای بالا خنک شده و آب گرم می­شود.

از لحاظ نحوه خنک سازی گاز مبرد کندانسورها در دو مدل هوا خنک و آب خنک موجود هستند. در این کندانسورها از آب جهت خنک کردن گاز مبرد استفاده می­گردد.

شما خریدار گرامی می توانید جهت اطلاع از قیمت اواپراتور مورد نیاز خود ، با کارشناسان این مجموعه تماس گرفته و شرایط فنی و مالی دستگاه مورد نظر دریافت نمایید.

استفاده از پوشش گلدفین نیز جهت جلوگیری از خوردگی کندانسور در محیط­ های مرطوب و وجود گرد و غبار است.

با این وجود در محیط ­هایی با خوردگی بالا، محیط­ های اسیدی، محیط­ هایی با رطوبت بالا و شور امکان تخریب فلز آلومینیوم بالا است، استفاده از دو فلز از جنس مختلف نیز منجر به ایجاد خوردگی گالوانیک می­گردد.

در صورت وجود رطوبت نیز با تغییر رنگ نشانگری که در وسط سایت گلاس است وجود رطوبت تشخیص داده می­شود به این ترتیب که رنگ زرد نشان­ دهنده وجود رطوبت و رنگ سبز نشان ­دهنده عدم وجود رطوبت است.

همچنین از آنجاییکه کندانسور هوا خنک می­بایست در فضای آزاد نصب گردد، وجود رطوبت، ذرات گرد و غبار و هرگونه کثیفی بر روی کندانسور موجب کاهش انتقال حرارت و در نتیجه کاهش راندمان کندانسور می­گردد.

هدف از سابکول کردن مبرد در کندانسور افزایش راندمان چیلر است. با افزایش سطح انتقال حرارت و کاهش افت فشار مبرد در کندانسور، دمای کندانس پایینتر و در نتیجه کارکمپرسور کاهش پیدا می­کند که منجر به افزایش راندمان دستگاه می­گردد.

گاز مبرد به شکل مخلوط مایع و گاز وارد اواپراتور می­شود. تبادل انتقال حرارت در اواپراتور فین دار توسط فن صورت می گیرد که به این حالت تبادل حرارت اجباری می گویند.

وجود پره در اواپراتور باعث افزایش انتقال حرارت مبرد با محیط می شود، تعداد پره های اواپراتور کویلی از 7 تا 14 پره در هر اینچ است.

به صورتیکه گاز مبرد با دو حالت فازی وارد کویل اواپراتور میگردد و گرما را از محیط پیرامون خود دریافت میکند و موجب خنکی میشود.

یعنی لغی لازم را بین خود و لوله داشته باشد . با حرکت دورانی روتور مارپیچ اسکرو، گاز مبرد در فضای بین آن­ها به دام افتاده و فشار آن افزایش می­یابد.

کمپرسور دابل اسکرو در مقایسه با کمپرسور سینگل اسکرو کارایی بهتری دارند ولی به علت اصطکاک بالاتر بین قطعات به تعمیر و نگهداری بیشتری نیاز دارند.

کمپرسور­های اسکرو در دو مدل سینگل اسکرو (single screw) و دابل اسکرو (double screw) موجود هستند. کمپرسور سینگل اسکرو شامل یک مارپیچ دوار و یک جفت روتور است.

در کمپرسورهای اسکرو قابلیت کنترل ظرفیت به صورت پیوسته و پله ای امکانپذیر است. در کمپرسور اسکرو با حرکت چرخشی روتورهایی که داخل محفظه بسته قرا دارند حجم گاز مبرد کاهش و فشار آن افزایش پیدا می­کند.

استفاده از گاز مبرد منجر به تخریب لایه ازون و گرم شدن زمین می­گردد، با توجه به قطر کم لوله­ ها در کندانسورهای میکروچنل نیاز به شارژ گاز مبرد کمتری است در نتیجه استفاده از کندانسورهای میکروچنل خطر کمتری از نظر استانداردهای زیست محیطی دارد.

از آنجاییکه آلومینیوم در مقایسه با مس سبکتر است کندانسورهای میکروچنل سبکتر بوده و فضای کمتری را اشغال می­کنند. در این کمپرسورها با ورود گاز به محفظه به کمک پره ­های دوار انرژی جنبشی و سرعت گاز مبرد بالا می­رود، در ادامه با عبور گاز از دیفیوزر سرعت گاز کاهش و فشار آن افزایش پیدا می­کند.

با توجه به قطر کم لوله ­های مبرد در کندانسورهای میکروچنل وجود هرگونه ناخالصی می­تواند منجر به انسداد لوله­ ها شود که در نهایت منجر به کاهش انتقال حرارت و ایجاد نشتی در کندانسور گردد.

همچنین در صورت وجود حباب گاز عملکرد شیر انبساط مختل شده و ظرفیت آن کاهش می­یابد. چیلرها همچنین برای خنککاری تجهیزات تخصصی پرحرارت مانند دستگاه ام آر آی و لیزر استفاده میشوند.

در این مورد کندانسور مبرد داغ را با هوای محیط خنک نمیکند، بلکه از آب خنک شده در برج خنک کن (cooling tower) استفاده میکند.

آب بعد از تبادل حرارت با مبرد در کندانسور گرم شده و از قسمت بالای برج توسط تعدادی نازل بر روی سطح پکینگ پاشیده می­شود.

گاز مبرد پس از خروج از کمپرسور با فشار و دمای بالا وارد کندانسور می­شود. تعمیر دستگاه چیلر : برای بحث تعمیر چیلر ابتدایی به ایرادات موجود در سیستم اشاره داشته باشیم در صورت بروز مشکل بیشتر خارج از این مقاله دوستان می توانند با ایمیل با پشتیبانی۲۴ ساعته شرکت تماس حاصل نموده مشکل را در میان و مشورت بگیرند .

در صورتی که محل زندگی شما در شهری با ذخایر آبی محدودی می باشد. گاز مبرد با دما و فشار بالا وارد کندانسور می­شود و از یکسری لوله پره ­دار(فین) عبور می­کند.

بدلیل کاهش افت فشار مبرد در کندانسور نیاز به فن کوچکتر است. در مواردی که اثر خوردگی آب نسبت به اسید و نمک اهمیت بیشتری دارد به روکشی نیاز است که آب بدون آنکه روی آن بماند از سطح جدا شود.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.