واکنش سازمان غذا و دارو به علت کمبود پودرهای رژیمی و غذاهای تخصصی

[ad_1]

سخنگوی سازمان غذا و دارو به تشریح کمبود برخی اقلام رژیمی، شیرخشک متابولیک و تخصصی پرداخت و اقدامات انجام شده برای تامین و توزیع این اقلام را تشریح کرد.

مهندس محمد هاشمی در گفت وگو با ایسنا وی درباره برخی گزارش های مردمی مبنی بر کمبود برخی اقلام شیرخشک رژیمی و متابولیک، گفت: رژیمی، شیرخشک متابولیک و غذاهای تخصصی مشمول دریافت ارز دولتی هستند که برخی از آنها یارانه ای و برخی غیر یارانه ای هستند.

وی در این خصوص ادامه داد: این شیرخشک ها که با یارانه دولتی ارائه می شود در سامانه TITK سازمان غذا و دارو ثبت و با نظارت دقیق آن سازمان به درب منزل بیمار ارسال می شود. دسته دیگر شیرخشک های رژیمی غیر مشمول یارانه است که از ابتدای زنجیره تا داروخانه قابل پیگیری است اما اطلاعات آنها توسط برخی داروخانه ها در سامانه ثبت ثبت نمی شود که امکان قاچاق را افزایش داده است. از محصول

هاشمی در ادامه به ایسنا گفت: در حال حاضر سازمان غذا و دارو این محصولات بدون یارانه را به صورت محدود و سهمیه ای توزیع می کند تا از قاچاق معکوس آن جلوگیری شود.

وی تاکید کرد: کمبود کوتاه مدت برخی از محصولات سلامت محور در کشور به دلیل تاخیر در تامین ارز لازم و یا عدم کیفیت ارز عرضه شده است. اما امیدواریم با ساماندهی حجم پول ترجیحی و افزایش بهره وری در تخصیص آن در سال جاری، چالش های موجود را به حداقل برسانیم.

سخنگوی سازمان غذا و دارو همچنین افزود: تحریم ها، مشکل نقل و انتقال ارز و شیوع بیماری عروق کرونر این روند را با مشکل مواجه کرد. طبیعتا تمام تلاش سازمان غذا و دارو، تامین شیرخشک رژیمی و متابولیکی و مواد اولیه تولید آن از طریق حمل و نقل زمینی و دریایی با همکاری گمرک، بانک مرکزی و کلیه شرکت های عرضه کننده شیر خشک رژیمی و غذاهای خاص برای جلوگیری از کمبود محصولات ارائه شده

سخنگوی سازمان غذا و دارو از توزیع شیرخشک رژیمی از اوایل اسفند 1400 خبر داد: 53076 قوطی پودر رژیمی بچه با محتویات معده به دهان برگشت، 100875 قوطی پودر رژیم غذایی کودک در معرض خطر 17259 قوطی شیر خشک رژیمی برای لاکتوز. نوزادان غیر قابل تحمل (با پروتئین هیدرولیز شده)، 44 هزار و 904 قوطی شیرخشک رژیمی برای نوزادان نارس، 128 هزار و 971 قوطی شیرخشک رژیمی برای نوزادان دارای حساسیت به شیر گاو، 2842 قوطی شیرخشک رژیمی برای نوزادان مبتلا به عدم تحمل لاکتوز در سراسر کشور توزیع شد.

همچنین افزود: اداره کل طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو طی جلساتی با شرکت های عرضه کننده (واردکنندگان و تولیدکنندگان) شیرخشک های رژیمی، اقدامات لازم برای تولید و واردات این محصولات را در اسرع وقت به شرکت های مربوطه اعلام کرد. و به زودی شاهد تزریق بیشتر این محصولات به بازار خواهیم بود تا مصرف کنندگان این محصولات دچار مشکل نشوند.

هاشمی تاکید کرد: محصولات بیماران متابولیک به صورت عادی و بر اساس نسخه الکترونیکی ثبت شده در سامانه اسپانسر به منازل بیماران ارسال می شود و برنامه عرضه شش ماهه اول سال جاری به تامین کنندگان و اولین محموله های این محصولات اعلام شده است. محصولات به زودی وارد کشور می شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.