واکنش ستاد حقوق بشر به تمدید یک ساله ماموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران

[ad_1]

ستاد حقوق بشر در واکنش به تصمیم شورای حقوق بشر مبنی بر تمدید یک سال ماموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، متن این بیانیه به شرح زیر است:

1. جامعه بین المللی جدی ترین نمونه های کار سیاسی و سوء استفاده ابزاری از سازوکارهای بین المللی در مورد مسائل حقوق بشر را تجربه می کند. روندی که روز به روز از اعتبار این سازوکارها به ویژه شورای حقوق بشر کاسته و فعالان واقعی این عرصه را ناامید کرده است.

۲. رای کم به قطعنامه تمدید ماموریت گزارش دهی نشان دهنده نارضایتی کشورها از برخورد سیاسی با حقوق بشر است. با توجه به اینکه بار دیگر مجموع آرای کشورهایی که از قطعنامه حمایت نکردند با 28 رای منفی و ممتنع علیرغم همه فشارها و تهدیدها از مجموع 19 رای مثبت قطعنامه بیشتر بود، بار دیگر ثابت شد که ماهیت این قطعنامه سیاسی است و حقوق بشری ندارد، توجیه دارد و ندارد.

3. ترکیب آرا به قطعنامه تمدید مأموریت گزارشگر ویژه از سال 2018 (زمانی که وی انتخاب شد) تا به امروز نشان می دهد که مشروعیت و مقبولیت سازوکار افشاگر علیه ایران به شدت کاهش یافته است. تعداد کل آرای منفی قطعنامه تمدید ماموریت از 7 رای به 12 رای طی چهار سال گذشته افزایش یافته و تعداد کل آرای مثبت از 21 رای به 19 رای کاهش یافته است. همچنین میزان رای ممتنع در سال جاری نسبت به سال گذشته از 14 رای به 16 رای رسیده است.

4. این قطعنامه توسط پادشاهی بریتانیا حمایت شده و برخی از حامیان غربی آن مانند آمریکا، کانادا، فرانسه، سوئد و رژیم صهیونیستی که سابقه طولانی در زمینه حقوق بشر دارند، تایید شده است. گزارشگر ویژه که خود شهروند بریتانیا بود، جایگاه شورای حقوق بشر و پدیده مقدس حقوق بشر را قربانی اهداف سیاسی دولت خود کرد. تصمیم شورا مبنی بر تمدید مأموریت گزارشگر ویژه با حداقل حمایت، مبنایی برای همکاری و تعامل نخواهد بود و جمهوری اسلامی ایران کاملاً آن را رد می کند.

5. کشورهایی که به قطعنامه رای مثبت داده اند نمی توانند ادعای حمایت از حقوق بشر مردم ایران را داشته باشند، زیرا در نتیجه تحریم های یکجانبه ناعادلانه و غیرقانونی آمریکا به طور مستقیم یا غیرمستقیم حقوق مردم ایران را نقض می کنند. رژیم

6. جمهوری اسلامی ایران مانند چهار دهه گذشته به حمایت و ارتقای حقوق بشر بر اساس الزامات دینی و اصول قانون اساسی ادامه خواهد داد.

7- ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران ضمن قدردانی از اکثریت قریب به اتفاق (60%) کشورهای عضو شورای حقوق بشر که صریحاً و صریحاً از قطعنامه سیاسی فوق با رأی منفی و ممتنع خود حمایت نکردند، تجدیدنظرخواهی کرد. به دولت ها، سازمان های غیردولتی و افراد. متفکران و مراجع بین المللی فعال در حوزه حقوق بشر می خواهند از هر ظرفیت و فرصتی برای پایان دادن به روند کنونی مهندسی حقوق بشر استفاده کنند و از آن به عنوان ابزاری برای پیشبرد سیاست های هژمونی های بین المللی استفاده کنند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.